
Izbor karijere – nikad nije kasno
Prošlog petka na našem Instagram profilu razgovarali smo o jednoj temi o kojoj se u našoj javnosti ne polemiše često, a nama je izrazito značajna – izbor karijere. Kako izabrati karijeru, da li smo previše mladi i nezreli u dobu kada treba da izaberemo svoje fakultetsko obrazovanje, kako da se odlučimo za pravi poziv ukoliko smo multitalentovani i kada je kasno da da se predomislimo, zapravo, da li je ikada kasno da menjamo svoje afinitete i promenimo profesiju? Ovo su pitanja o kojima smo govorili sa našom gošćom, psihološkinjom Aleksandrom Birtom.
Pored Zage, koja stoji iza istoimenog modnog brenda i emituje sve što stvara kao umetnik, dizajner i vizionar, a čije se fakultetsko obrazovanje ne može povezati sa modnom industrijom postoje i mnogi svetski dizajneri koji su imali isti put ka modi. Ralf Loren, Muća Prada i Đorđo Armani su imena koja su napravila modnu industriju koju vidimo danas. Brendovi kao što su Ralph Lauren, Prada, Miu Miu i Armani dali su nam klasike koje volimo, a koje neretko možemo da vidimo i u interpretaciji high street brendova koji se oduvek ugledaju na ove modne kuće. Međutim, niko od njih nije prošao formalnu edukaciju koja bi ih pripremila za rad u modnoj industriji, što ih ni u jednom pogledu nije sprečilo da postanu svetski priznati dizajneri.
Muća Prada i Đorđo Armani školovali su se na Univerzitetu u Milanu.
Đorđo je želeo da bude lekar, međutim, posle tri godine studiranja medicine prestao je studije i otišao u vojsku, nakon čega je počeo da radi kao prodavac na muškom odeljenju u robnoj kući u kojoj je prikupljao sve neophodne trikove za modni marketing i stekao svoja prva iskustva.
Tokom šezdesetih godina prošlog veka počeo je da radi kao dizajner muškog donjeg veša za kompaniju Nino Cerutti,
istovremeno je sarađivao sa mnogim modnim kućama u kojima je radio kao gostujući ili freelance dizajner dok 1975. godine nije osnovao svoju modnu kuću Giorgio Armani.
Sa druge strane, Muća Prada je doktorica političkih nauka iako je mi znamo kao osnivača modnih kuća Prada i Miu Miu.
Mada je Muća zenit svoje karijere dostigla u svetu mode, ovo nije prvi kreativni posao kojim se ona bavila, nakon što je završila studije provela je pet godina u pozorištu, vežbajući i nastupajući kao mimičar.
Tek 1985. godine pravi svoju prvu torbu, a 1989. dizajnira i prezentuje svoju prvu žensku ready to wear kolekciju.
U razgovoru sa diplomiranom psihološkinjom Aleksandrom Birtom saznali smo da multipotencijalnost znači da smo mi kao ljudi često multitalentovani i da imamo prava na više profesionalnih ostvarenja u životu, da nikad nije kasno da počnemo da radimo ono što volimo, na koji način da usmeravamo svoju decu i da li su nas ona već prevazišla u svojoj slobodi da budu ono što jesu i koliko je zapravo uloga roditelja značajna za odabir profesije deteta.
Mi vas pozivamo da pogledate naš video ako niste, u nadi da će vas on inspirisati ili vam pomoći da se odlučite na neki novi korak u svojoj karijeri.
Ukoliko ste već pogledali, pišite nam u komentarima o ljudima koji su se “kasno” otisnuli na svoj “pravi” put, ili o svojim željama na kojima ćete u budućnosti raditi.
Želimo da razbijemo stigmu da postoji kasno vreme za promene, i da vas ohrabrimo da radite na sebi i da se svakodnevno gradite dok ne postignete sopstveni zenit o kom sanjate.
Život je samo jedan, i ono što možemo jeste da probamo.
Post a comment
You must be logged in to post a comment.